Calcana Sr 200hl to instrukcja i przepisy przeznaczone dla urządzenia do cięcia i gięcia stali zgodnie z zasadami zabezpieczenia przeciwpożarowego. Instrukcje i przepisy tego urządzenia są szczegółowo opisane, aby zapewnić bezpieczną i skuteczną obsługę i konserwację. Instrukcje te są podzielone na cztery główne kategorie: bezpieczeństwo, funkcje, instalacja i konserwacja. Każda z tych kategorii zawiera szczegółowe informacje dotyczące obsługi i konserwacji urządzenia, w tym wymagania dotyczące bezpieczeństwa, instrukcje dotyczące odpowiedniego działania, wymagania w zakresie konserwacji i napraw oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. Przestrzeganie tych instrukcji i przepisów pomoże zapewnić bezpieczną i wydajną obsługę urządzenia.
Ostatnia aktualizacja: Instrukcje i przepisy Calcana Sr 200hl
Biorę dzisiaj na tapet te nieszczęsne instrukcje BHP. Dlaczego nieszczęsne? Ponieważ ich sporządzanie to jeden z najczęściej mylonych obowiązków Behapowców. Dowiedz się wszystkiego o instrukcjach BHP.
Co to jest instrukcja BHP?
Instrukcja BHP to zbiór zasad BHP, wskazówek, sposobu działania, która ma dostarczyć pracownikowi wiedzę jak postępować wszędzie tam, gdzie może wystąpić zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika.
Kiedy trzeba opracować instrukcję BHP?
Prawo nakłada obowiązek przygotowania instrukcji w kilku przypadkach:
- Jeżeli istnieje możliwość wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub życia [1]. To znaczy, że pracodawca musi przeanalizować jakie sytuacje zagrażające zdrowiu albo życiu pracowników mogą zaistnieć w jego zakładzie oraz przygotować procedury postępowania, dzięki którym pracownicy będą świadomi jak postąpić, aby oddalić się z miejsca zagrożenia w wyznaczone, bezpieczne miejsce. Najpopularniejszą taką instrukcją jest instrukcja postępowania na wypadek pożaru. Zgodnie z nią, pracownik opuszcza swoje stanowisko i udaje się do punktu zbornego.
- Szczegółowe instrukcje i wskazówki na stanowiskach pracy [2]. Przy opracowaniu tego typu instrukcji należy pamiętać o tym co to jest stanowisko pracy. Pamiętaj, że jest to przestrzeń pracy [3]. Dlatego też, instrukcja stanowiskowa powinna informować pracownika o najważniejszych zasadach BHP podczas pracy na danym stanowisku i w warunkach, jakie na nim występują.
- Instrukcje BHP dotyczące:
- stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników,
- obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych,
- postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi,
- udzielania pierwszej pomocy.
Pracodawca sam decyduje dla których czynności, maszyn, czynników opracuje i wyda instrukcje BHP.
Rodzaje instrukcji BHP
W poprzednim akapicie już częściowo napisałam Ci jakie są instrukcje BHP, ale z doświadczenia (i Waszych zapytań) wiem, że te instrukcje wprowadzają Wam pewien zamęt w głowach. Otóż, możemy podzielić instrukcje BHP na następujące kategorie:
Kto sporządza instrukcje BHP?
Zgodnie z przepisami, Behapowiec bierze udział w opracowaniu ogólnych instrukcji BHP, które dotyczą całego zakładu i wymagają syntezy wielu przepisów prawnych [4]. W praktyce najczęściej ogólne instrukcje BHP Behapowiec opracowuje samodzielnie. Instrukcje postępowania w sytuacji wypadku, pożaru oraz udzielania pierwszej pomocy również najczęściej w praktyce opracowuje Behapowiec.
Natomiast wszystkie instrukcje szczegółowe – Ty jako Behapowiec – jedynie opiniujesz [5]. Kto je zatem sporządza? Osoby odpowiadające za organizację pracy i bezpieczeństwo pracowników. Najczęściej są to kierownicy, inżynierowie, technolodzy itd. Ale nie Behapowiec. Pamiętaj o tym i nie daj sobie wrzucić na głowę obowiązku, którego w zasadzie nie masz prawa wykonywać. Podobnie jak nie prowadzisz instruktażu stanowiskowego.
Co powinna zawierać instrukcja BHP?
Najważniejszą rzeczą jest to, aby instrukcja była zrozumiała dla pracownika. To bardzo ważne. Instrukcja musi być napisana prostym i przystępnym językiem. Nafaszerowanie jej skomplikowanym słownictwem będzie tylko zniechęcało pracowników do jej przeczytania.
Instrukcja BHP powinna być zbudowana według określonego przepisami schematu [6]:
Instrukcje, które dotyczą prac związanych ze stosowaniem niebezpiecznych substancji i mieszanin chemicznych powinny uwzględniać ważne informacje zawarte w kartach charakterystyki tych produktów.
Instrukcje dotyczące prac z maszynami bądź urządzeniami technicznymi powinny zawierać zasady BHP, uwagi i ostrzeżenia wskazane w instrukcji obsługi producenta danej maszyny lub urządzenia.
Szczegółowe omówienie tematu + szablon do wykorzystania
Stale dostępne
Instrukcje BHP muszą być stale dostępne dla pracowników. Ale co to dokładnie oznacza?
Nie ma konieczności tapetowania pomieszczeń instrukcjami, choć oczywiście można to zrobić i będzie to prawidłowe. Ale w praktyce, pracownik musi po prostu mieć łatwy dostęp do instrukcji, no i oczywiście musi wiedzieć o tym gdzie one są. Najpraktyczniejsze wydaje się być przygotowanie skoroszytu czy segregatora, gdzie wepnie się instrukcje, które mają zastosowanie na danym stanowisku. Można je umieścić w znanym pracownikowi miejscu tak, aby w razie potrzeby łatwo mógł z nich skorzystać.
Nie jest dobrym rozwiązaniem trzymanie instrukcji w biurze brygadzistów (mistrzów, kierowników zmianowych itd), ponieważ to już nie jest dla pracownika łatwy dostęp.
Podsumowanie
Instrukcje BHP dotyczą organizacji pracy i zasad bezpiecznego wykonywania pracy. Pracodawca decyduje do których czynności, stanowisk, maszyn itd wyda instrukcje. Opracowaniem instrukcji BHP zajmują się osoby odpowiedzialne za BHP w zakładzie. Nadrzędną zasadą dotyczącą instrukcji jest ich komunikatywność i prosty przekaz. Instrukcje powinny być stale dostępne dla pracownika bez zbędnego ich poszukiwania. Behapowiec odpowiada za opiniowanie instrukcji BHP, a nie za ich sporządzenie.
Podstawy prawne:
[1] Art. 2092 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm. )
[2] Art. 2374 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
[3] § 1. 2 pkt 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2003 nr 169 poz. 1650) z późniejszymi zmianami
[4] § 2. 1 pkt 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. 1997 nr 109 poz. 704) z późniejszymi zmianami
[5] § 2. 1 pkt 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy z późniejszymi zmianami
[6] § 41 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. 1650) z późniejszymi zmianami
Powiązane wpisy:
Zobacz poniższy poradnik dla Stihl SR 420. Wszystkie poradniki na stronie ManualsCat. com mogą być przeczytane całkowicie bezpłatnie. Korzystając z przycisku 'Wybierz język', możesz wybrać język, w którym chciałbyś zobaczyć poradnik.
MANUALSCAT | PL
Pytania i odpowiedzi
Masz pytanie dotyczące Stihl SR 420, ale nie możesz znaleźć odpowiedzi w instrukcji użytkownika? Być może użytkownicy ManualsCat. com mogą pomóc ci w znalezieniu odpowiedzi. Wypełniając poniższy formularz twoje pytanie pojawi się w instrukcji Stihl SR 420. Upewnij się, że opisujesz trudności z Stihl SR 420 tak precyzyjnie, jak tylko możesz. Im bardziej precyzyjne jest twoje pytanie, tym większa szansa na szybsze otrzymanie odpowiedzi od innego użytkownika. Gdy ktoś zareaguje na twoje pytanie zostanie wysłany do ciebie automatyczny e-mail z powiadomieniem.
Zadaj pytanie o Stihl SR 420
- Marka:
- Stihl
- Produkt:
- Dmuchawy do liści
- Model/nazwa:
- SR 420
- Typ pliku:
- Dostępny w językach:
- Angielski, Francuski
Powiązane produkty Stihl SR 420
Społeczność
Przykłady z naszej społeczności
Liczba wyników dla zapytania 'przepis instrukcja': 82
Przepis, instrukcja Sortowanie według grup
wg Beata255
Klasa 8Polski
PrzepisPorządkowanie
wg Kasianowak55
Klasa 2Klasa 3Klasa 4Angielski
przepisBrakujące słowo
wg Pienioxd
Klasa 6Niemieckim
PrzepisKoło fortuny
wg Agnieszka95
Klasa 4
Test - instrukcjaTest
wg Monika36
szkoła branżowa
INSTRUKCJAKoło fortuny
wg U10635256
Instrukcja Rysunek z opisami
wg Izunia19
Klasa 5
PrzepisBrakujące słowo
wg Zuziapalutkiewi
INSTRUKCJAOdkryj karty
wg Martajoannamaszota
Napisz przepisKoło fortuny
wg Balbinalala
Przepis na... Odkryj karty
wg Agnieszkitelefo
Przepis na... Losowe karty
wg Instrukcja obsługiKoło fortuny
wg Dominika292
Instrukcja obsługi
Spaghetti - przepisBrakujące słowo
wg Dominikasa
Instrukcja łowieniaUstawianie w kolejności
wg Joanna143
instrukcja czynnościowaOdkryj karty
wg Agata145
autorski przepis... Koło fortuny
wg Olin2
Przepis na napój szczęściaPołącz w pary
wg Strzelu65ms
Klasa 1Klasa 2
Instrukcja pracy pokojowejSortowanie według grup
wg Mado9
TechnikumHOTELARSTWO
INSTRUKCJA DLA ÓSMOKLASISTY Koło fortuny
wg Nathalyszym
M06 Żywienie - przepisBrakujące słowo
wg Agnieszkadacka
Klasa 7Klasa 8GimnazjumLiceum
Przepis na ciasteczka maślane Odkryj karty
wg Bartnikbrzeska
Niebieskie Przedszkole
Instrukcja wg planu daltońskiegoUstawianie w kolejności
wg Dagmara
Przepis na bogate słownictwoSortowanie według grup
wg Magdalena126
Instrukcja wzywania pomocyPołącz w pary
wg Beatabebenek
instrukcja kancelaryjna podstawowe pojęcia Połącz w pary
wg Martakrason
organizacja i obsługa biuraKolejność wykonania czynności - przepisUstawianie w kolejności
wg J0cz
Przepis na pierniczkiPołącz w pary
wg Joanna93
przepis na szczęścieZnajdź słowo
wg Akmbester
Klasa 3
Test: A recipe - przepisTest
wg Magdamigdal
A recipe - przepis - test
Przepis na wyrazTeleturniej
wg Aganaskrecka
Przepis na sałatkę owocową. Brakujące słowo
wg Martarosa
TechnikaInstrukcja parzenia herbatyPołącz w pary
wg Sofodoma
przepis lekcja 68Odwracanie kart
wg Magdalukaszuk47
Instrukcja obsługi żelazkaPorządkowanie
wg Aczerniawska4
zadanie 3 przetłumacz przepisOdkryj karty
wg Ewelinanet
Przepis na kanapkęPołącz w pary
wg Joanna393
edukacja specjalnaSTE6ANG Przepis na naleśnikiBrakujące słowo
wg Stegdynia
Przepis na potrawęKoło fortuny
wg Rutka1
przysposobienie do pracy
r ułóż przepisPodziel na kategorie
wg Monadomanska
przepis na piernikBrakujące słowo
wg Jklem
DorośliPolski jako obcy
Przepis na dobrą komunikacjęPołącz w pary
wg U11037068
przepis na koktajlKoło fortuny
wg Majtamajta1
Przepis na świąteczne pierogiPołącz w pary
wg Wkrasucka
Przepis na wierszKoło fortuny
wg Ster01
Przepis na pierniki Ustawianie w kolejności
wg Jkmiecik1
Przepis Tosi- quizTeleturniej
wg Trelabasia
Dis1 L27: Instrukcja 8 (miesiące)Test
wg Trinitylab
Instrukcja pierwszej pomocyPołącz w pary
wg Biuro43
Przepis na mumię. net/pl-pl/teacher/727433/bieleckasternik">Bieleckasternik
Historia
JAKI PRZEPIS JEST PRAWDZIWYTest
wg Mciesielska
Instrukcja obsługi płynu do kąpieli. net/pl-pl/teacher/692998/agnieszkascha">Agnieszkascha
Edukacja polonistycznaOto ja.przepis 67 lekcja część 1Znajdź parę
wg Magdalukaszuk47
FrancuskiLekcja ekstra: Przepis na mazurek
Dis2 L39: Frazy [dialogi, instrukcja 4]
Instrukcja 11 ● W ● Ps3 L24Znajdź słowo
wg Przepis na cały rok - ćwiczeniePołącz w pary
wg Agnieszkabulins
Polski
przepis lekcja 67 część 2