Podręcznik zarządzania usb 3rd Power Dream 40 Ac Mkii

Podręcznik zarządzania USB 3rd Power Dream 40 Ac Mkii jest idealny dla użytkowników, którzy chcą zarządzać swoje urządzenia USB w pełni wykorzystując korzyści zarządzania zasilaniem. Podręcznik zawiera instrukcje dotyczące konfiguracji i użytkowania urządzenia, w tym wyjaśnienie funkcji takich jak: automatyczne wyłączanie po wyczerpaniu baterii, wyświetlanie informacji na temat stanu baterii, przełączanie się między portami USB i wiele innych. Podręcznik zawiera również szczegółowe instrukcje dotyczące instalacji i konfiguracji urządzenia, w tym jak skonfigurować zgodnie z wymaganiami dla różnych systemów operacyjnych. Podręcznik zarządzania USB 3rd Power Dream 40 Ac Mkii jest idealny dla użytkowników, którzy chcą w pełni wykorzystać możliwości swojego urządzenia USB.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik zarządzania usb 3rd Power Dream 40 Ac Mkii

W przyszłym roku na osoby związane z branżą motoryzacyjną czeka kolejna nowość wydawnicza VDA. Już w styczniu 2023 r. pojawi się w sprzedaży oficjalne, czwarte wydanie standardu VDA 6. 3. w czerwonej okładce, które będzie dostępne w języku angielskim i niemieckim. Jakie zmiany będzie zawierał Podręcznik VDA 6. 3 Audit procesu, a co pozostanie niezmienione?

Podręcznik VDA 6. – najważniejsze zmiany dotyczące wymagań VDA

Jakich zmian w zakresie auditu procesu VDA możemy zatem się spodziewać, a co z pewnością pozostanie bez zmian? Oczywiście niezmiennym pozostaje: klasyfikacja A, B, C, schemat oceny poszczególnych pytań 0-4-6-8-10, struktura katalogów wymagań P2-P7, reguły degradacji. Nowe wydanie wprowadza natomiast kilka zmian, o których warto wspomnieć.

Zmiany związane z wymaganiami dotyczącymi VDA

Pośród nowości warto zauważyć następujące zmiany:

 • W zawartości minimalnej poszczególnych wymagań dodano aspekty powiązane z oprogramowaniem. Jest to konsekwencja tego, co już zostało zmodyfikowane w takich standardach jak VDA 2, czy też w nowym wydaniu VDA MLA. Pojawiają się też tematy powiązane np. z bezpieczeństwem funkcjonalnym, gdzie obok FMEA zobaczymy analizę HARA, czy też model V. Treść czwartej rewizji VDA 6. 3 jest tym samym harmonizowana z Automotive SPICE i MLA.
 • W katalogach dotyczących planowania i realizacji rozwoju zostały dodane wymagania odnośnie do czynności powiązanych z zakupami.
 • Doprecyzowano wymagania odnośnie do kwalifikacji, jakie powinien posiadać auditor procesu VDA.
 • Opisano również zasady przeprowadzania auditów zdalnych i hybrydowych, w uzupełnieniu do dotychczasowych „on-site”. Na podstawie istniejących czynników ryzyka lub innych czynników wpływających można podjąć decyzję o sposobie przeprowadzenia auditu. W podręczniku można w tym zakresie znaleźć przykład analizy ryzyka dla wyboru metody auditu oraz zestawienie pytań dla P1, oraz P2-P7, które są odpowiednie, a które warunkowo odpowiednie do auditowania zdalnego.
 • W nowym wydaniu nie znajdziemy już elementu EU7 – transportu i postępowania z częściami. W niektórych przypadkach przedefiniowano wyróżnione pytania (oznaczone gwiazdką).

Na koniec ciekawostka: usunięto z zakresu VDA 6. 3 katalogi do auditowania usług. Dlaczego? Otóż pojawią się dwa całkiem nowe standardy w audicie procesu:

 • VDA 6. 6 Audit procesu Usługi – będzie opracowywany.
 • VDA 6. 8 Audit procesu Logistyka – żółte wydanie planowane w pierwszym kwartale 2023, a czerwone wydanie w pierwszym kwartale 2024.

Auditor procesu VDA — kwalifikacje auditorów

Czy wraz ze zmianami związanymi z wymaganiami podręcznika VDA zmieni się sytuacja certyfikowanych auditorów? Czy jest przewidziany jakiś okres przejściowy? Z informacji, które otrzymaliśmy z VDA QMC wynika, że nie będzie okresu przejściowego dla certyfikowanych auditorów. Z wejściem nowego podręcznika, kwalifikacje auditorskie będą zamrażane do momentu zaktualizowania się do nowej rewizji.

Nowe wydanie podręcznika VDA 6. 3

Nowości wydawnicze w zakresie zarządzania jakością i auditowania

Sprzedaż angielskiej i niemieckiej wersji podręcznika na stronie VDA QMC i w Wydawnictwie SQDA ruszy w styczniu 2023 r. Kiedy jednak pojawi się wersja polska? Planujemy rozpocząć prace związane z tłumaczeniem. Już w tej chwili można zapisywać się na listę osób zainteresowanych zakupem polskiej wersji językowej podręcznika – wystarczy skorzystać z naszego formularza.

To oczywiście jeszcze nie wszystkie planowane nowości wydawnicze, na które mogą oczekiwać osoby pracujące w branży automotive. Co jeszcze planują dla nas wydawcy? I kiedy możemy spodziewać się kolejnych wydań podręczników?

Powyżej wspomnieliśmy już o nowych podręcznikach VDA. Pozostając w obszarze nowości wydawniczych, warto w tym miejscu dodać kolejną ciekawostkę: planowane jest wydanie zharmonizowanego podręcznika SPC AIAG & VDA. Ukazanie się żółtego wydania zaplanowano na drugi kwartał 2023 r., a czerwono-niebieskiego na czwarty kwartał 2024 r.

Autor

Konrad Kubieniec – Trener / Konsultant / Auditor SQDA

USB 3. 0 to bardzo uniwersalny i popularny port komunikacyjny. Dostępny jest dziś w wielu urządzeniach: komputerach, aparatach, skanerach, klawiaturach, drukarkach, pendrive’ach, a nawet dyskach zewnętrznych. Co warto o nim wiedzieć? I czym się różni on od portu USB 2. 0?

USB – co to jest?

Na początku warto powiedzieć, czym w ogóle jest USB. Jest to uniwersalna magistrala szeregowa, która umożliwia łączenie ze sobą różnych urządzeń. Powstała ona w 1996 roku – była to wersja USB 1. 0. Zapewniała ona szybkość transmisji danych na poziomie 1, 5 Mb/s. W 2001 roku pojawiło się złącze USB 2. 0, a kilka lat później – USB 3. Ten ostatni port powstał na skutek coraz większych plików, które były przesyłane zbyt wolno.

Złącze USB 3. 0 pojawiło się na rynku w 2008 roku. Miało zastąpić popularne wówczas złącze USB 2. 0, zapewniając większą szybkość i bardziej dopracowany sposób łączenia różnych urządzeń. USB 3. 0 powstało w odpowiedzi na rozwój technologii, zapewniając szybszą transmisję danych oraz zachowując elastyczność i łatwość użytkowania, tak charakterystyczne dla złącza USB 2.


Przeczytaj również: Rodzaje złącz i gniazd komputerowych

USB 3. 0 – czym się charakteryzuje? USB 3. 0 vs 2. 0

Poniżej wyjaśniamy, czym charakteryzuje się USB 3. 0 oraz jakie są różnice między nim a USB 2.

Prędkość

Nowy standard, czyli. 0 (SuperSpeed USB) wyróżnia się znacznie większą przepustowością od swojego poprzednika, wynoszącą do 5 Gb/s (w praktyce około 400-500 MB/s). Dla porównania, USB 2. 0 (High Speed USB) umożliwia przepustowość na poziomie 60 MB/s. Warto jednak zaznaczyć, że jest to najwyższa prędkość, którą niełatwo uzyskać w domowych warunkach. Różnicę pomiędzy dwoma typami USB łatwo można odczuć przy dużych plikach, które przy USB 3. 0 można kopiować o wiele szybciej.

Co więcej, USB 3. 0 pozwala na szybszy transfer niż takie złącza, jak FireWire czy SATA. Warto jednak pamiętać, że szybkość przesyłu danych zależy też od samego urządzenia oraz kabla. Aby osiągnąć maksymalną prędkość, potrzebne Ci będzie nie tylko złącze USB 3. 0, ale i kabel USB 3.

Konstrukcja

Istnieją wyraźne różnice pomiędzy budową obu rodzajów USB. Unowocześniona konstrukcja poprawia wykorzystanie magistrali, co z kolei wpływa na poprawę przepustowości. O ile USB 2. 0 wykorzystuje cztery styki, które są w stanie przesyłać dane tylko w jednym kierunku, o tyle USB 3. 0 posiada dodatkowe pięć, przeznaczonych do ich transferu – dzięki temu można je jednocześnie wysyłać w obu kierunkach. Są to styki takie jak:

 • SSTX+ i SSTX-: pozwalają na transmisję danych z hosta do urządzenia,
 • SSRX+ i SSRX-: umożliwiają przesył danych w odwrotnym kierunku,
 • GND: jest to dodatkowy przewód masowy.

USB 3. 0 działa w trybie full duplex, który pozwala zarówno na jednoczesne wysyłanie i odbiór danych, co nie jest możliwe w przypadku USB 2. W praktyce oznacza to, że można w tym samym czasie np. zgrywać zdjęcia na komputer oraz przerzucać dokumenty na pendrive’a. USB 2. 0 działa natomiast w trybie single duplex, które umożliwia tylko jednokierunkowe przesyłanie danych.

Architektura komunikacji

USB 2. 0 wykorzystuje architekturę komunikacyjną, w której transmisja danych musi być zainicjowana przez hosta. Taka metoda, określana również mianem „pollingu”, polega na tym, że host (komputer macierzysty) pyta podłączane urządzenie, czy chce przesłać dane. Urządzenie może je przesyłać jedynie wtedy, gdy host tego żąda. Z dużą częstotliwością odpytywania wiąże się jednak duży pobór energii. Co więcej, związane jest to również z opóźnieniami transmisji, jako że dane mogą być przesyłane tylko wtedy, gdy urządzenie jest odpytywane przez hosta.

W przypadku USB 3. 0, aby przyspieszyć transmisję danych, wprowadzono inny model komunikacji. Polega on na minimalizowaniu pollingu i umożliwienie przesyłania urządzeniom danych, gdy są na to gotowe, a nie kiedy je host o to pyta. Działa to tak, że podłączone urządzenie może zablokować polling i zgłosić stan NRDY (Not Ready), kiedy nie jest gotowe. W momencie jednak, gdy chce ono przesłać dane, wysyła sygnał oznaczający gotowość (Endpoint Ready), co pozwala zainicjować transmisję. Dzięki temu cały proces odbywa się dużo szybciej. Obecność wyżej wymienionych, rozdzielonych lini SSTX+/- i SSRX+/- sprawia, że urządzenie nie musi czekać na przydział magistrali (czyli ścieżki, po której zostają przesyłane sygnały z jednego miejsca do drugiego) od hosta.

Moc i zarządzanie energią

USB 3. 0 posiada moc równą 4, 5 W, czyli dużo większą niż w przypadku USB 2. 0, gdzie wynosi ona 2, 5 W. Inne jest również maksymalne natężenie prądu – w przypadku USB 3. 0 wynosi ono najwyżej 900 mA, natomiast w przypadku USB 2. 0 – 500 mA. Dzięki zwiększeniu mocy w USB 3. 0 nie trzeba do twardych dysków USB 3. 0 przyłączać zewnętrznych zasilaczy ani specjalnych, podwójnych kabli USB, które zajmują aż dwa złącza w komputerze. Jeżeli urządzenie potrzebuje zasilania o dużej mocy, USB 3. 0 mu je zapewni.

Co więcej, jeśli nie korzysta się z danego sprzętu lub się go ładuje, w przypadku USB 3. 0 przełącza się on na tryb oszczędzania energii. Jeżeli urządzenie w ogóle nie jest używane, odłącza się od zasilania. Istnieje kilka trybów, pomiędzy którymi podłączone urządzenie może się przełączać:

 • U0 – tryb aktywny,
 • U1 – tryb, w którym moduł wysyłający i otrzymujący dane jest wyłączony,
 • U2 – tryb, w którym przerwany jest obwód zegara taktującego,
 • U3 – tryb, w którym urządzenie jest w stanie wstrzymania.
 • Kiedy urządzenie znajduje się w trybie energooszczędnym, komputer może zamknąć łącze pozwalające na przyjmowanie danych.

  Wygląd

  USB 3. 0 i USB 2. 0 oznaczane są różnymi symbolami:

  Symbole te pozwalają zidentyfikować typ kabla. Widoczny na powyższym zdjęciu symbol SS to skrót od „SuperSpeed”, który jest inną nazwą USB 3. Sama długość kabla powinna wynosić maksymalnie 4, 5 metra. Łatwo rozpoznać kabel do USB 3. 0, ponieważ posiada on we wnętrzu wyraźną, niebieską część. Dla porównania, wtyczki w starszych kablach USB są wewnątrz czarne lub białe.

  Kompatybilność z innymi złączami

  Ważne jest to, że kabel USB 3. 0 działa ze złączem USB 2. Jest on kompatybilny także ze złączem USB 1. 1 – tak samo jaki USB 2. Co więcej, urządzenia za złączem USB 2. 0 typu A, które mają płaskie i prostokątne wtyczki, można podłączać do złącza USB 3. 0 i na odwrót – mimo że wtyczki USB 3. 0 mają o pięć styków więcej niż 2.

  Jeżeli jednak urządzenie posiada kwadratową wtyczkę USB 2. 0 typu B (która często pojawia się w drukarkach i dyskach zewnętrznych) lub micro-USB (które czasem występuje w komórkach i aparatach cyfrowych), można je podłączać do USB 3. 0, jednak nie da się wtyczek USB 3. 0 przyłączyć do to takich złączy USB 2. Należy zaznaczyć też, że kable USB 3. 0 będą działały z maksymalną prędkością jedynie w komputerach z tym samym złączem. Jeśli włożysz je do portu USB 2. 0, prędkość transmisji danych będzie na poziomie 2.

  Masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące USB 3. 0 lub USB 2. 0? Zadzwoń do nas, chętnie Ci pomożemy!

  O chrześcijańskich korzeniach Polski

  2022-06-15

  Zachęcamy do zapoznania się z filmem edukacyjnym pt. „O chrześcijańskich korzeniach Polski”. W materiale, przeznaczonym dla wszystkich etapów edukacyjnych, uczniowie mają okazję poznać tajemniczego rycerza Jaksę, który wziął udział w jednej z wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej. Dzięki jego staraniom w Miechowie został wybudowany kościół, z czasem nazywany „Polską Jerozolimą”.

  Podręcznik zarządzania usb 3rd Power Dream 40 Ac Mkii

  Bezpośredni link do pobrania Podręcznik zarządzania usb 3rd Power Dream 40 Ac Mkii

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Podręcznik zarządzania usb 3rd Power Dream 40 Ac Mkii